Se på kalenderen i højre side hvilke datoer vi har ledige ophold.
Hestene
Vi bruger udelukkende islandske heste, der med deres gode sind og behagelige gangarter er velegnede for både begyndere og rutinerede ryttere. Vi har omkring 40 rideheste og har derfor god mulighed for at finde en hest, der i sind og temperament passer til den enkelte rytter.
Indkvartering i gode senge på enkle værelser
Indkvarteringen sker i 1-2-3 eller 6 prs. værelser efter ønske. Værelserne er ikke store, men har gode senge. Der er toilet og bad på gangen. Udover værelser kan vi også tilbyde overnatning i vores fire 2 personers hytter eller en 4 personers hytte. Her benyttes bad/toilet i hovedbygningen.
Medbring selv sengetøj eller lej en linnedpakke inkl. håndklæder til 95 kr. ved ankomst.
Obs. kommer man alene får man automatisk enkeltværelse(+200), ingen kommer til at dele værelse med fremmede.
Ankomstdagen
Ankomst til gården er mulig fra kl. 18 til 22.30 så det er muligt at komme med den sidste færge til Læsø. Oplys venligst ankomsttidspunkt ved tilmelding eller senere på mail.
Efter ankomst til gården, indkvarteres du/I og der aftales et briefingstidspunkt. Der er ikke aftensmad på ankomstdagen.
Tjek færgens fartplan på hjemmesiden www.laesoe-line.dk.
De hele dage
Der serveres morgenmad mellem kl. 8 og 8.45. Herefter går vi i stalden, hvor hestene uddeles.
Vi matcher heste og ryttere efter ønsker og kunnen. Afhængigt af vejret går turene over de åbne naturarealer “rønnerne”, langs kysten eller i plantagen mod nord.
Vi holder pause et sted i terrænet, hvor hestene kommer på fold, og vi spiser frokost. Vi er tilbage på gården mellem kl. 15 og 16, hvor der herefter serveres kaffe og kage.
Maden
Aftensmaden serveres kl. 19. Maden vi serverer, er tilberedt af friske råvarer samt friskfanget fisk og skaldyr fra havet omkring Læsø. Gården er selvforsynende med kød fra lam, kvæg og vildsvin. Hertil masser af tilbehør og grønt samt hjemmebagt brød til morgenmaden og aftenbuffeten.
Vi tilbyder både vegetarisk og glutenfri/laktosefri mad, blot det tilføjes ved tilmelding.
Afrejsedagen
Den sidste dag efter morgenmaden går vi i stalden og gør hestene klar til ca. 2 timers ridning. Omkring kl. 12 kommer vi tilbage til gården. Efter frokost er der tid til at pakke og gøre sig klar til afrejse med færgen. Afrejse fra gården senest kl. 15.
Deltagere
Børn fra 8-årsalderen og op efter kan deltage. Vi gør dog opmærksomme på, at vi rider heldagsture, som kan være lange for børn.
Hvis et familiemedlem ikke har lyst til at ride, er der mulighed for at køre mountainbike eller kun være på kost og logi, man kan også vælge at køre i egen bil til frokostdestination. Vi deler som regel holdene efter niveau: begynder/let øvet/rutineret.
Max. vægt på ryttere 90 kg.
Vi tager desværre ikke imod folk med hverken fysiske eller psykiske handicap, da vores heste ikke er egnet, og det vil kræve ekstra guider. For os er det et spørgsmål om sikkerhed og en god oplevelse for alle deltagere. Dette gælder kun ridningen, alle er velkomne på kost og logi.
Oplys ved booking deltagernes alder, vægt og rideerfaring, så vi kan matche heste og ryttere så optimalt som muligt. Se nedenfor vores nærmere beskrivelse af de forskellige rideniveauer.
Niveauer
Begynder: Du har aldrig redet, eller du har redet få gange tidligere, men aldrig modtaget undervisning.
Let øvet: Du kan holde tøjlerne rigtigt, stoppe og styre korrekt. Har redet trav/tølt/galop flere gange uden problemer. “Rustne” voksne og børn, der har redet flere år på rideskole, hører ofte til i denne kategori.
Rutineret: Du har redet i flere år og redet alle gangarter i terræn. Du har balance til at stå sikkert i bøjlerne i galop og har styr på halve parader.
Er du i tvivl om niveau så giv os et kald. Vi vil altid gerne hjælpe og vejlede.
Vigtig info!
For at give alle den bedst mulige oplevelse har vi indført følgende regler/krav:
Af sikkerhedsmæssige årsager anbefales det at have tætsiddende tøj på og ingen lange frakker eller lignende.
Der må ikke tages tøj af og på, når I sidder på hesten, og der må ikke rides med åbne jakker.
Hvis du ikke har mulighed for at medbringe egen ridehjelm, kan du låne af os. Det er en god ide at medbringe gummistøvler/ridestøvler, da der indimellem rides igennem vand.
Vi udlåner ikke støvler, handsker, rygskjold og lignende.
Bemærk at du, når du rider hos os, godkender at al ridning og omgang med hestene sker på eget ansvar og risiko.
Du giver samtidigt samtykke til, at vi offentligt deler billeder og film fra turene.
Priser:
2-dages ophold: ank. fredag aften
1 dagstur + 2 timer
Priser:
Voksne kr. 2900,-
Børn kr. 2500,- (u. 15 år)
Inkl. kost og logi.
3-dages opold: ank. torsdag aften
2 dagsture + 2 timer
Priser:
Voksne kr. 4.200,-
Børn kr. 3.700,- (u. 15 år)
Inkl. kost og logi.
4-dages ophold: ank. onsdag aften
3 dagsture + 2 timer
Priser:
Voksne kr. 5.400,-
Børn kr. 4.800,- (u. 15 år)
Inkl. kost og logi.
Påskeophold: - ønskes kursus se da under fanen "Kurser på Læsø"
Ankomst onsdag efter kl. 18. Afrejse mandag senest kl. 15.
4 dagsture + 2 timer
Priser:
Voksne 5.900,-
Børn 5.200,- (u. 15 år)
Incl. kost og logi.
Pinseophold:
Ankomst fredag efter kl. 18. Afrejse mandag senest kl. 15.
2 dagsture + 2 timer
Priser:
Voksne kr. 4.200,-
Børn kr. 3.700,- (u. 15 år)
Inkl. kost og logi.
Kost og logi uden ridning:
Kun muligt hvis man er på ophold sammen med deltagere der rider.
Voksne pr. dag 900,- pr. halve dag 400,-
Børn(U.15 år.) pr. dag 700,- pr. halve dag 350,-
Max. vægt på ryttere 90 kg.
Se i kalenderen til højre hvilke datoer, der er ledige.
Har du spørgsmål så kontakt os gerne på
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
eller tlf.+4598491505
Tilmeld dig her